تاريخ : جمعه نوزدهم خرداد ۱۳۹۱ | 1:33 | نویسنده : گلچین جاویددوست

شکل نمادین ان بیضی است

رنگ اصالت-خودگرایی-رنگ لباس عزاداری در چین

بنفش روشن:نفاق-دورویی-تردید

جزءرنگهای پاییزیست

رنگ لوکس

ظاهرش زیبا و درونش غمناک است

طعم ان گس است

بنفش+خاکستری:خستگی روحی مردانه در اثر ترس یا خستگی


بنفش مایل به قرمز(ارغوانی)رنگ اصالت یا بزرگ خاندان بودنو متمول بودن را میرساند

رنگ افراد 50 تا 60 ساله است

ارغوانی(سرخابی)اصالت-هیجان -ثروت-شهوت-سلطنت-تجمل را میرساند

بنفش رنگ افراد رویا پرداز است

رنگ مطلوب خانم هاست

دیوار اتاق ارغوانی تمایل به کار در افراد را کمتر میکند


بنفش رنگ

پیچیدگی-کشمکش درونی

وهم انگیزی

تحلیل نیرو

سستی زنانه

کم قدرت

مسن

خاموشی

تنهایی و غم

هجران

اخرین رنگ

پشیمانی و تاثر

درام

بی وزن

مرگ-کابوس-بغض

عدم ادراک و تشخیص و درک

فاقد یکپارچگی

خودازاری

ضد یادگیری و حافظه

ضد اطلاعات

ضدعفونی کننده

------------------------------------

بنفش قرمز:جذاب

گرم

پرعاطفه

مالک

مشتاق

نیرومند

پرشور و تحرک

بوی خوش

اجتماعی-گرم-دلنشین-حراف-سرزنده----------------------------

بنفش ابی:

سرد-پیر-ساکت-مایوس-تعلیق-

فراموشی-بی تحرک-شکایت-پایان و مرگ

کم قدرت-وسواس


بنفش :

بنفش رنگي مرموز و ابهام برانگيز است كه با تيرگي مبهم خود درمقابل صراحت و روشنايي زرد قرار مي گيرد. بنفش وقتي به ارغوني ميل مي كند هراس انگيز و دهشت آور مي شود و وقتي به آبي ميل مي كند خيال انگيز و اسرار آميز مي شود. 
----
بنفش
بنفش رنگ عرفان و معنویت است.  بنفش در هر طیفی که باشد الهام بخش و رنگ شاهزادگان، ‌پادشاهان و ملکه هاست. بنفش سیر در اصل ترکیبی از رنگ های آبی وقرمز می باشد که ویژگی های هر دو رنگ را یکجا در بر دارد. تندی قرمز به واسطه آرامش و خنکی آبی فروکش می کند و به حس تازه تبدیل می شود و شما را به آرامش و رهایی دعوت می نمایند. به همین دلیل است که در بیمارستان های روانی و مطب روانشناسان اغلب از بنفش ملایم یا همان بنفش یاسی استفاده می شود. بنفش ملایم احساس ترس را کاهش می دهد و مشغله های فکری آزار دهنده را تعدیل می نماید.
وقتی بنفش در کنار سفید قرار می گیرد سمبل خالص بودن و تواضع است. در فرهنگ چین بنفش رنگ رویا پردازان و فیلسوفان است و نشانه صداقت ، وفاداری و عشقمی باشد. علم رنگ شناسی ثابت کرده است که بنفش آثار ترس و شوک های روحی راپاک می کند و در این زمینه مانند اشعه ماوراء بنفش عمل می نماید.

از به کار بردن بنفش در دکوراسیون داخلی خانه خود اجتناب نکنید.
 
                                 
این دوره دیگر زمان این است که بنفش در طراحی داخلی منزل شما جایی ویژه برای خودداشته باشد. زمان آن رسیده که شما نیز از آرامش و حالت خوش عرفانی این رنگ درخانه خود بهره مند شوید. بنفش به ندرت در طبیعت دیده می شود. مانند گل های زیبایبنفشه. هیچ رنگی به اندازه بنفش نمی تواند عرفانی و الهام بخش باشد. بنفش همچنین یادآور غذاها و خوردنی های خوش مزه ای مثل انگور بنفش – بادمجان و تمشکمی باشد و بسیار اشتها آوراست .
                      
 
بنفش بسیار کم در طبیعت دیده می شود و همان مقدار کم نیز اغلب در کنار طیف هایگوناگون رنگ سبز به چشم می خورد . بنفش هم چنین در کنار قهوه ای بسیار زیبا مینشیند اما نکته ای که می بایست رعایت کنید این است که طیف های دو رنگی که در کنارهم می نشیند بسیار مهم هستند برای مثال بهتراست بنفش روشن ( بنفش یاسی ) درکنار قهوه ای شکلاتی قرار بگیرد و یا بنفش بادمجانی در کنار بژ و طیف های خنثی یرنگ قهوه ایی .
                         
ترکیب بنفش و صورتی نیز بسیار زیبا و چشم نواز است . این دو رنگ یک زوج بسیارهماهنگ هستند که وقتی در کنار هم می گیرند چشم ها را به سوی خود جذب می کنند.کنار هم نشستن بنفش ملایم و صورتی روشن ترکیبی را ایجاد می کنند که بسیار موردپسند بانوان و دختران جوان واقع می شود و ترکیبی بسیار مناسب برای اتاق خواب میباشد.
           
 بنفش در کنار نقره ای طلائی ترکیبی شیک و بسیار پرجلوه را خلق می کنند کهفضا را به فضایی شاهانه منزل می سازد و  همچنین باعث صمیمیت و گرم شدن محیطمی شود. اگر تمایل دارید که فضایی فانتزی و هنری داشته باشید. به شما توصیه میکنیم آبی ، قرمز و سبز را کنار بنفش بنشانید . بنفش نیز همانند قرمز وقتی کنار سفیدقرار می گیرد جلوه ای زیبا و تحسین بر انگیزی را بوجود می آورد از ترکیب بنفش با سیاهو طولی بپرهیزید زیرا این ترکیب احساس غم و ناکامی را در محیط القا می کند.

------
خصوصیات رنگ بنفش

    جنبه های تعالی بخش: تركیبی است از رنگهای آبی و قرمز، خصوصیاتی چون وقار، اصالت و عزت نفس را منعكس میكند. رنگ مجلل و سلطنتی است. استعدادهای هنری و بردباری با رنگ بنفش پیوندی نزدیك دارند.
    جنبه های حقارت آور: فراموشكاری و ناشكیبایی از جمله خصوصیات منفی این رنگ هستند. سهل انگاری، عدم رعایت احترام زیادهطلبی همه ناشی از استفاده نادرست از انرژی این رنگ است.
    تاثیرات جسمانی: بنفش تیره به تمام غدد یا فعالیتهای هورمونی توازن میبخشد چرا كه با عملكرد غدد هیپوفیز در پایه مغز در ارتباط است. به عنوان تصفیه كننده خون و در كمك به ساخت گلبولهای سفید خون نقش ارزشمندی ایفا میكند.


رنگ بنفش:
بنفش سرخي فسرده به دو معناي جسماني و نفساني واژه است. رنگي بين سرخ و آبي و حاصل پيوند اين دو رنگ . بنفش رنگي است كه قرمزي آتش زميني را به آبي آسمان مي­پيوندد. در رنگ بنفش كه رنگ آرام و قرار است، تندي و تيزي رنگ سرخ، به ملايمت و نرمي مي­گرايد. بنفش مقاومتِ سازمان آبي بدن را افزايش مي­دهد و شهرت دارد كه جامه­ي بنفش نيروزا است.


شايد به دليل همين اثر نيروبخش بنفش است كه رداي امپراطور روم به اين رنگ است و براي ساختن آن دستور به كشتار هزاران حلزون مي­دهد. بنفش رنگي مناسب براي رنگ­آميزي جامه­ي پادشاهان بوده است.در كتاب روان­شناسي و رنگ­ها آمده است:
فردي كه از نظر فكري به حد بلوغ و كمال رسيده است، براي انتخاب آزمون، يكي از رنگ­هاي اصلي را نسبت به بنفش ترجيح مي­دهد، در حالي كه شخص نابالغ از نظر فكري و احساسي رنگ بنفش را انتخاب مي‌كند. در آزموني كه بين 1600 كودك در يك مدرسه­ي كودكانه انجام گرفت، تقريباً 75% آن­ها رنگ بنفش را انتخاب كردند. آمار به­دست آمده نشان داده است كه ايراني­ها، آفريقايي­ها، و برزيلي­ها نسبت به كشورهاي اروپايي رنگ بنفش را بيشتر ترجيح مي‌دهند.


لئوناردو داوينچي، نقاش معروف و يكي از بزرگترين پژوهشگران رنگ مي­گويد: اگر بتوانيم زير نور بنفش تمركز كنيم و اين نور از راه شيشه‌ي پنجره به ما بتابد، قدرت تمركز ما به ده برابر افزايش مي‌يابد.


بنفش رنگ مراقبه و تمركز است و به معناي توبه و كفاره در عالم مذهبي آمده است.

در كتاب «زندگي با رنگ» آمده است: «پوشيدن رنگ بنفش به فرد، احساساتي چون احترام به خود، وقار و عزت نفس مي­بخشد.»


در رم باستان جلو پيراهن سناتورها را نواري نسبتاً پهن به‌رنگ بنفش، به نام «كلاووس» به نشانه­ي موقعيت برتر اجتماعي تزيين مي­كرد.


در مقابر مصريان طلسم­ها و تعويذهايي به رنگ بنفش يافت شده است. همين طلسم را در درفش كاويان نيز مي­توان يافت. به گفته­ي ابن­خلدون صورت طلسمي با اعداد و علايم نجومي بر درفش كاويان كه به رنگ بنفش بود، دوخته شده بود... . از آن­جا كه ديده شده است، رنگ نيلي به ماه تعلق دارد، شايد كبودي پرچم­هاي باستاني ايرانيان نيز با ماه بي­ارتباط نباشد. پيوند رنگ بنفش با ماه موجب شده است كه طلسم دوخته­شده بر درفش كاويان نيز بنفش باشد، تا اثر نيروبخش آن افزون­تر شود. 
ـ رنگ بنفش در شاهنامه
رنگ واژه­ي بنفش 89 بار در شاهنامه­ي فردوسي به­كار رفته است. كه 84 مورد از آن در قافيه آمده است و با واژه­ي درفش (80 بار)، زرينه كفش و بيدرفش (2 بار) قافيه شده است.
رنگ بنفش، در شاهنامه معمولاً براي تصوير صحنه­هاي جنگ، به ويژه رنگِ درفش­هاي ميدان نبرد مي­آيد و يكي از رنگ­هاي اصلي درفش كاويان است. تيغ­ها و شمشيرهاي سپاهيان در ميدان كارزار گاهي به رنگ بنفش درمي­آيند كه نشان دهنده­ي خونين بودن آن­هاست.
اين رنگ واژه در شاهنامه 21 بار در معناي سياه و تيره براي انبوهي لشكريان و رنگ شب به كار رفته است.
سرش ماه زرين و بومش بنفش

   
به زر بافته پرنياني درفش

(ج3،‌ص78، ب1212)                               
به ابر اندر آمد سنان و درفش

   
درخشيدن تيغ‌هاي بنفش

(ج3، ص183، ب2796)
ميان سپه كاوياني درفش

   
به پيش اندرون تيغ‌هاي بنفش

(ج4، ص27،‌ب302)
هنوز اندر اين بُد كه گردي بنفش

   
پديد آمد و پيل پيكر درفش

(ج6، ص12، ب77)
پسِ پشتِ پيلان درخشان درفش

   
به گرد اندرون سرخ و زرد و بنفش

(ج2،‌ص143،‌ب259)
هم آن‌گه يكي اژدهافش درفش

   
پديد آمد و گشت گيتي بنفش

(ج9، ص44، ب584)
فردوسي چندين بار از رنگ‌واژه‌ي بنفش براي توصيف غروب يا طلوع خورشيد بهره جسته است؛ همچون:
چو خورشيد بر زد ز گردون درفش

   
دم شب شد از خنجر او بنفش

(ج4، ص75، ب1053)
چو بنمود خورشيد تابان درفش

   
معصفر شد آن پرنيان بنفش

(ج4،‌ص287،‌ب1205)
سپيده چو بر زد ز بالا درفش

   
چو كافور شد روي چرخ بنفش

(ج7،‌ص62، ب1011)

--------------------

 
بنفش
این رنگ ترکیبی است از قرمز و آبی و اگرچه مستقل است اما مایل به حفظ ویژگی‌های هر دو رنگ است.  تلاش می‌کند به صورت مظهر همانندسازی درآید. می‌تواند به عنوان یک ترکیب صمیمانه و عاشقانه باشد، یا به یک درک شهودی و حساس بیانجامد.

بنفش رنگ دل فریبی است که از دیرباز رنگ ملکه‌ها بوده است. بنفش در طبیعت کم‌یاب است و بیش‌تر رنگ آتلیه و کارهای هنری است. بنفش رنگ رازگونه‌ای است. در سال‌های اخیر بنفش ملایم در سالن‌های مد لباس خانم‌ها فراوان به کار گرفته شده است.


بنفش رنگ روحانیت، عزت نفس و وقار است. رنگی مفید برای غالب افرادی که برای افکار، احساسات یا جسم خود ارزش قائل نیستند. این افراد اگرچه می‌توانند به دیگران عشق بورزند اما قادر به دوست داشتن خود نیستند. بنفش رنگی همبسته با بصیرت و خود برتر است. رنگی الهام بخش که بسیاری از موسیقی دانان، شعرا و نقاشان اذعان داشته‌اند که بزرگترین لحظات الهام بخش آنها زمانی به سراغشان آمده که در محاصره‌ی پرتو بنفش بوده‌اند. رنگ بنفش برای اختلالات روانی مثل شیزوفرنیا و جنون بسیار مفید است.


برخی از ویژگی‌های عمده‌ی شخصی که رنگ بنفش را در اولویت رنگهای انتخابی خود قرار می‌دهد:

روحیه‌ای شاعرانه و رومانتیک، دوستدار هنر و زیبایی و متکی بودن به دیگران را شامل می‌شود. این شخص خواستار دست یافتن به یک رابطه‌ی جادویی است. او نه تنها می‌خواهد به خودش عظمت ببخشد بلکه خواستار افسون شدن شادمانی دیگران هم هست تا بتواند درجه‌ای از سحر را در مورد آنها بکار برد.------------------------------------------
بنفش: رنگ بنفش از ترکيب دو رنگ آبي و قرمز، يعني سردترين و گرم ترين رنگها بوجود آمده است. پس طبيعت بنفش، هم سرد و هم گرم است. اين ويژگي به بنفش حالتي اسرارآميز مي دهد. رنگ بنفش جذابيت خاصي دارد چرا که از طرفي بيننده را جذب و از سوي ديگر او را پس مي زند. بنفش رنگ ترديد و ناباوري است.

ظاهرش زيبا و گيراست و باطنش غمناک. بنفش را اگر در سطوح وسيع به کار گيريم حالت ترس را القا مي کند، خصوصا اگر بنفش متمايل به ارغواني باشد. گوته در مورد بنفش گفته که اين رنگ اشاره اي است به ترس از آخرت. مزه رنگ بنفش گس است. از نظر فرم بنفش با بيضي هماهنگي دارد. در چين باستان لباس هاي عزاداران به رنگ بنفش بوده است.    

 ------------------
بنفش و ارغوانی

بنفش، ترکیبی از رنگ قرمز و آبی است که یکی از معنوی‌ترین رنگها بشمار می‌آید و نشانگر هماهنگی بین عقل و احساسات و مرز بین معنویات و مادیات محسوب می‌شود. این دو رنگ در سمبولیسم رنگها تفاوت چندانی ندارند به همین منظور در یک قسمت قرار می‌گیرند.این دو رنگ با تفکر عالی، درک روحی و تواناییهای روانی مرتبط هستندو در تلفیق این دو رنگ، تُن‌های مختلفی بچشم می‌خورد که هر کدام بیانگر خصوصیت روحی افراد است.

ارغوانی مایل به آبی

این رنگ کمال گرایی، ایده‌آلیسم، انسان‌گرایی و تفکر فلسفی را تقویت می‌کند. کسانیکه این ترکیب را دوست دارند افرادی پر احساس و خوش فکرند و دارای حس ششم قوی‌ای هستند. ارغوانی روشن، رنگی است که در تصمیم‌گیری با تفکر و منطق در ارتباط است.


روان‌شناسی رنگ ارغوانی
•رنگ ارغوانی نماد وفاداری و ثروت است.
•رنگ ارغوانی نشانگر عقل و معنویت است.
•رنگ ارغوانی خیلی کم در طبیعت وجود دارد و به همین دلیل ممکن است به عنوان نشانه مصنوعی یا غیر عادی بودن در نظر گرفته شود.


طراحی رنگ بنفش در فضای آموزشی:

همانطوری که گفته شد عناصر تشکیل‌دهندة رنگ بنفش، قرمز و آبی هستند. امتزاج این دو رنگ با بنفش، سردی و گرمی خاصی را در محیط ایجاد کرده که رنگ قرمز، گرمی فضا و رنگ آبی سردی آن را بیشتر می‌سازد؛ لذا طیفهای کم رنگ بنفش به فضا و محیط آموزشی؛ آرامش ، روحیه و شادابی را تلقین می‌کند، ولی لازم به ذکر است که قرار گرفتن به مدت طولانی در فضای صرف بنفش،سبب افسردگی می‌شود، زیرا انرژی‌های آن به قدری قوی است که ذهن نمی‌تواند بار اضافی آنرا تحمل کرده و از خود واکنش نشان می‌دهد.پس بهتر است در طراحی فضای آموزشی، رنگ بنفش را با رنگهای سفید، سبزو یاسی‌ ممزوج کرد.

شایان ذکر است که بدانیم غریزه ایجاد هارمونی و هماهنگی در استفاده از رنگها، هدیه‌ای است که در برخی افراد،از بدو تولد بطور ذاتی نهاده شده است؛ ولی کسانی که از این خصوصیت برخوردار نیستند هم می‌توانند قوانینی را در مورد مدیریت رنگها بیاموزند و بکار گیرند.برای مثال سایه‌ها، توناژها و ته رنگ‌ها به خاطر ارتباط تصویری طبیعی‌شان در کنار هم می‌نشینند و قوانین ساده‌ای را به وجود می‌آورند که می‌توان آنها را با هم مخلوط و هماهنگ کرد. دنیای رنگها، آنقدر وسیع و پرجاذبه است که مورد توجه و استفاده همگان قرار می‌گیرد.
-----------------
همه چیز در مورد رنگ بنفش

من فكر می كنم اگر از مزرعه ای پر از گل های بنفشه بگذرید و به آن ها توجه نكنید درحق خداوند ناشكری كرده اید ( آلیس واكر – نویسنده)

بنفش رنگ عرفان و معنویت است.  بنفش در هر طیفی كه باشد الهام بخش و رنگ شاهزادگان، ‌پادشاهان و ملكه هاست. بنفش سیر در اصل تركیبی از رنگ های آبی و قرمز می باشد كه ویژگی های هر دو رنگ را یكجا در بر دارد. تندی قرمز به واسطه آرامش و خنكی آبی فروكش می كند و به حس تازه تبدیل می شود و شما را به آرامش و رهایی دعوت می نمایند. به همین دلیل است كه در بیمارستان های روانی و مطب روانشناسان اغلب از بنفش ملایم یا همان بنفش یاسی استفاده می شود. بنفش ملایم احساس ترس را كاهش می دهد و مشغله های فكری آزار دهنده را تعدیل می نماید. وقتی بنفش در كنار سفید قرار می گیرد سمبل خالص بودن و تواضع است. در فرهنگ چین بنفش رنگ رویا پردازان و فیلسوفان است و نشانه صداقت ، وفاداری و عشق می باشد. علم رنگ شناسی ثابت كرده است كه بنفش آثار ترس و شوك های روحی را پاك می كند و در این زمینه مانند اشعه ماوراء بنفش عمل می نماید.

از به كار بردن بنفش در دكوراسیون داخلی خانه خود اجتناب نكنید. همانطور كه مشاهده می كنید تركیب بنفش و سبز به تركیب كامل و زیباست كه تحسین همگان را بر می انگیزد و همان چیزیست كه دنبالش بودید. اگر فردی به شما بگوید كه قصد دارد قالیچه بنفش خریداری كند مطمئن باشید آن فرد در آینده ای نزدیك به موفقیت خواهد رسید چون از ذهن باز و آرامی برخوردار است. جالب است بدانید امروز در آمریكا به سربازانی كه در جنگ زخمی شده اند به پاس شجاعت شان قلب بنفش هدیه می شود. در دهه 1960 بنفش از محبوبیت بی نظیری در مجلات مد برخوردار بود . هم چنین این رنگ در دهه 1980 در كنار رنگ های طلائی قرمز و سیاه زیاد دیده می شد اما شهوت این رنگ در این دهه بسیار زیاد زود گذر بود. 

این دوره دیگر زمان این است كه بنفش در طراحی داخلی منزل شما جایی ویژه برای خود داشته باشد. زمان آن رسیده كه شما نیز از آرامش و حالت خوش عرفانی این رنگ در خانه خود بهره مند شوید. بنفش به ندرت در طبیعت دیده می شود. مانند گل های زیبای بنفشه. هیچ رنگی به اندازه بنفش نمی تواند عرفانی و الهام بخش باشد. بنفش هم چنین یادآور غذاها و خوردنی های خوش مزه ای مثل انگور بنفش – بادمجان و تمشك می باشد و بسیار اشتها آوراست.

آبی به شما كمك می كند تا حین آشپزی تمركز و آرامش داشته باشید. از طرفی بنفش به شما كمك می كند تا بهترین تصمیم را برای انتخاب غذا انجام دهید. استفاده از رنگ بنفش در آشپزخانه از یك فرد عادی یك سرآشپز هنر مند می سازد.

بنفش در خانه

دیگر زمان آن رسیده تا بنفش را به اتاق نشیمن ، اتاق غذا خوری ، اتاق خواب و سرویس های بهداشتی منزل خود دعوت كنید تا جادوی این رنگ زیبا را به چشم خود ببینید. به شما توصیه می كنیم از حالت عرفانی و آرامبخش كه به واسطه استفاده از رنگ بنفش در اتاق نشیمن شما بوجود می آید خود را محروم نكنید. شما به چند طریق می توانید از این رنگ در دكوراسیون اتاق نشیمن استفاده كنید. اگر تمایل دارید اتاق نشیمن شما در عین شیك بودن كمی كم نور و تاریك تر به نظر برسد از بنفش سیر برای نقاشی دیوارها استفاده كنید. هم چنین برای جلوه بیشر كوسن های بزرگ به رنگ قرمز طلائی روی مبل های قرار دهید اما اگر می خواهید كمی مدرن تر عمل كنید می توانید تنها یك دیوار را به رنگ بنفش بادمجانی رنگ آمیزی كنید و مبلمان چوبی و قالیچه های پرز بلند و سبز رنگ را در وسایل اتاق داشته باشد. چنانچه جنبه آرامش فضا بیشر برایتان اهمیت دارد از طیف های روشن و ملایم بنفش مثل بنفش یاسی استفاده نمائید و چیدمان خود را با قرار دادن كوسن های شكلاتی و قالیچه های پوستین كامل كنید.

در اتاق غذا خوری از قرمز و بنفش كنار هم بكار برید. برای مثال می توانید دیوارها را به رنگ بنفش نقاشی كنید و از دستمال سفره ، رومیزی یا گلدانی قرمز برای روی میزی غذا خوری استفاده نمائید. بنفش به دلیل آرامشی كه به روح می بخشد رنگی بسیار مناسب برای اتاق خواب است بهتراست برای اتاق خواب از بنفش روشن ( بنفش یاسی ) در كنار سفید و نقره ای استفاده نمائید كه در این صورت تاثیر گذازی آن بر آرامش روح و جسم چندین برابر خواهد شد . این رنگ رویاهایی زیبایی برای شما می سازد.

بنفش در اتاق خواب تنها یك تاثیر و ویژگی دارد و آن القای آرامش است. طیف ملایم و روشن و بنفش ذهن شما را باز می كند و نمی گذارد به افكار آزاردهنده تمركز كنید و به همین دلیل به شدت استرس و تنش را از شما دور می كند و آرامش را جایگزین آن ها می نماید.  بنفش هم چنین برای كاهش های سرویس بهداشتی رنگی بسیار مناسب است. وجود ویژگی ها و تاثیرات رنگ بنفش آنچنان در آشپزخانه حیاتی به شمار نمی آیند بنابراین روی كابرد بنفش در آشپزخانه زیاد تاكید نمی شود بهتر است از این رنگ در قسمت های دیگر بیشتر بهره جست

بنفش در هارمونی

بنفش بسیار كم در طبیعت دیده می شود و همان مقدار كم نیز اغلب در كنار طیف های گوناگون رنگ سبز به چشم می خورد . بنفش هم چنین در كنار قهوه ای بسیار زیبا می نشیند اما نكته ای كه می بایست رعایت كنید این است كه طیف های دو رنگی كه در كنار هم می نشیند بسیار مهم هستند برای مثال بهتراست بنفش روشن ( بنفش یاسی ) در كنار قهوه ای شكلاتی قرار بگیرد و یا بنفش بادمجانی در كنار بژ و طیف های خنثی ی رنگ قهوه ایی.

تركیب بنفش و صورتی نیز بسیار زیبا و چشم نواز است . این دو رنگ یك زوج بسیار هماهنگ هستند كه وقتی در كنار هم می گیرند چشم ها را به سوی خود جذب می كنند. كنار هم نشستن بنفش ملایم و صورتی روشن تركیبی را ایجاد می كنند كه بسیار مورد پسند بانوان و دختران جوان واقع می شود و تركیبی بسیار مناسب برای اتاق خواب می باشد. بنفش در كنار نقره ای طلائی تركیبی شیك و بسیار پرجلوه را خلق می كنند كه فضا را به فضایی شاهانه منزل می سازد و  همچنین باعث صمیمیت و گرم شدن محیط می شود. اگر تمایل دارید كه فضایی فانتزی و هنری داشته باشید. به شما توصیه می كنیم آبی ، قرمز و سبز را كنار بنفش بنشانید . بنفش نیز همانند قرمز وقتی كنار سفید قرار می گیرد جلوه ای زیبا و تحسین بر انگیزی را بوجود می آورد از تركیب بنفش با سیاه و طولی بپرهیزید زیرا این تركیب احساس غم و ناكامی را در محیط القا می كند
===================================================  • دنیای اس ام اس
  • تکاب بلاگ